Élet-Stílus

A biztonságos cumihasználat alapjai

cumi

A cumi használata újdonsült szülőknél gyakran több kérdést is felvet. Mikor kapja meg az első cumit a baba? Milyen cumit válasszunk? Mikor cseréljük azt? Használjunk-e egyáltalán cumit?

Ha szülőként úgy döntünk, hogy adunk cumit a babának, a következőkben annyi a teendőnk, hogy figyelünk a baba reakciójára, és szem előtt tartjuk igényeit. A baba fogja eldönteni, hogy használja-e a cumit vagy sem. Mint ahogy azt is, hogy milyen fajta cumit vesz szívesen a szájába.

Ha baba és szülő is a cumi mellett döntenek, hasznos bizonyos kérdéseket tisztázni a biztonságos cumihasználat érdekében. Ebben a cikkünkben összeszedtük a legfontosabbakat. Érdemes velünk tartani!

A megfelelő cumi kiválasztása

Ahogy említettük, a cumi kiválasztása elsősorban a baba feladata. Mi annyit tehetünk, hogy megismertetjük vele a különféle cumifajtákat. Minden baba más, nem mindenki fogja elfogadni a cumit, ilyenkor ne is erőltessük, azonban, ha tetszik a babának a cumi, érdemes kipróbálni az eltérő típusokat. Lássuk, mik is ezek!

A cumik különféle formájú fejjel elérhetőek. A szimmetrikus cumifej egy laposabb forma, amit a babának kevésbé erősen kell szopiznia, hogy kilapuljon a szájában. Kialakítása gyengéd a szájpadláshoz és az ínyhez. A anatómiai cumi szintén sok gyermek kedvence, mivel ennél a cuminál a cumifej csúcsa enyhén ívelt, a baba nyelve természetes módon illeszkedik a szájpadláshoz.

A cseresznye cumi feje az édesanya mellbimbójának alakjához hasonlít, így általánosságban elmondható, hogy nem okoz cumizavart, megnyugtatja a babát, és segít a helyes szopizási technika kialakításában.

A cumifej mellett érdemes megemlíteni a cumi anyagát is. Prémium cumik esetében kétféle anyag közül választhatunk. Az egyik egy természetes anyag, a natúr kaucsuk, ami nem tartalmaz semmilyen káros anyagot, vagyis mentes a BPA-tól, a PVC-től és a ftalátoktól. A puha és rugalmas anyag tökéletes cumizási élményt nyújt a babáknak, segít nekik ellazulni és megnyugodni.

A másik megbízható anyag a hipoallergén szilikon. A cumihoz használt szilikont iparilag állítják elő, mégpedig úgy, hogy szintén mentes maradjon mindenféle káros anyagtól. A szilikon cumifejek hosszú ideig megőrzik formájukat, ellentétben a természetes anyagokkal, amelyekre hatással van a környezetük.

Amennyiben igazán megbízható és bababarát cumival szeretnénk kényeztetni gyermekünket, nézzünk szét a Pippadu online bababolt kínálatában! Itt prémium BIBS cumik széles választéka tárul elénk, ahol garantáltan megtaláljuk a leginkább gyermekünkhöz illő cumit.

A cumi rendszeres tisztítása és ellenőrzése

Míg a megfelelő cumi kiválasztása nagyrészt a babán múlik, a cumi tisztántartása már a szülők feladata. Így a cumik higiéniájára fokozottan figyeljünk! Első használat előtt minden cumit fertőtlenítsünk. Ehhez először forraljunk vizet, majd tegyük a cumit egy kisebb edénybe.

A frissen forralt vizet öntsük a cumira, és hagyjuk benne legalább 5 percig. Utána várjuk meg, míg kihűl a cumi. Itt azonban még nincs vége! A legtöbb cumi fején van egy kis nyílás, egy szelep, ami megkönnyíti a levegő áramlását cumizás közben.

A szelepnek köszönhető, hogy a cumifej ki tud lapulni a baba szájában. Igen ám, de a fertőtlenítés során a szelepen keresztül víz kerülhet a cumifejbe. Így, mielőtt odaadnánk a cumit a babának, győződjünk meg arról, hogy nincs víz a cumifejben. Ha mégis lenne, gyengéden nyomkodjuk ki belőle.

A cumifertőtlenítés másik fontos szabálya, hogy nem szabad egyszerre túl sok cumit fertőtleníteni egy tálban. Próbáljunk minél több vizet használni az áztatáshoz.

Ugyanakkor nagyon figyeljünk arra, hogy a cumit nem szabad kifőzni. A natúr kaucsukból készült cumikat ne tegyük mikróba, sterilizálóba, de még mosogatógépbe se, mert ez károsítja a természetes anyagot. Óvjuk őket a közvetlen napfénytől és a sugárzó hőtől.

Ezzel szemben a szilikon cumit nyugodtan fertőtleníthetjük mikróban, de 1 percnél tovább ezt sem ajánlott bent hagyni. Fontos, hogy a teljes higiénia érdekében minden cumit 4-6 hetente cseréljük!

A „hol a cumi” ne legyen kérdés

A biztonságos cumihasználathoz hozzátartozik az is, hogy nem hagyjuk, hogy a gyermek elveszítse a cumiját. Ebben nagy segítséget jelent egy cumilánc, amellyel könnyedén a ruhájához rögzíthetjük. Így nem kell attól félni, hogy kiesik a szájából, és eltűnik. Ráadásul, a baba is könnyebben megtalálja!

A cumilánc mellett érdemes beszerezni egy cumitartót is! Egy cumitartóban akár több cumi is elfér, rendkívül praktikus nemcsak a cumi tisztántartására, de tárolására is. Utazáshoz pedig alapdarab, hiszen nem kell a táska alján keresgélni.

A cumit akár nevesíthetjük is! Kifejezetten hasznos az óvodás korú gyermekek számára. Így biztosak lehetünk benne, hogy nem az ovistárs cumijával tér haza a gyermek és nem is kell a kedvenc cumit az eltűnt tárgyak dobozában keresgélni.

Zárógondolatként érdemes megjegyezni, hogy ajánlott 3 éves kor körül elhagyni a cumit. Ha ebben a korban leszokik a gyermek, az apró fogacskák maguktól beállhatnak a megfelelő helyükre és az állkapocs is egészségesen fejlődhet.

Kép forrása: Canva.com

Hirdetés (X)

Még több cikk a rovatból: