A kutyák esetében is találkozhatunk olyan tünetegyüttessel, amelyek egy endokrin betegségre, a Cushing-kórra utalnak. Fontos, hogy minden esetben, ha felmerül a gyanú arra vonatkozólag, hogy a kutya nem egészséges, mindig keressük fel az állatorvosi rendelőt, ahol további vizsgálatokkal igyekeznek kideríteni a betegség okát.
Cikkünkben bemutatjuk ezt a betegséget, ha pedig a felsorolt tünetek esetleg ismerősek lennének, akkor mindenképpen érdemes ebbe az irányba tovább menni.
Gyógyítható-e ez a betegség?
Megfelelő gyógyszerekkel sokat lehet javítani a kutya életminőségén, emellett pedig érdemes beiktatni az étrendbe a BioZoo.hu által kínált gyógynövények kutyáknak készült termékeit. Esetleges műtét vagy egyéb terápia is szóba jöhet, attól függően, hogy mely szerv okozza a problémát, azonban először nézzük meg, hogy milyen tünetek esetén érdemes gyanakodni a Cushing-kórra!
A Cushing-kór tünetei
Ha a kutya feltűnően sokat iszik és pisil, túlságosan mohón eszik, mindig éhes, kedvetlen, túlzottan liheg vagy a hasa megereszkedik, akkor mindenképpen érdemes kivizsgáltatni. A Cushing-kórra nagyon jellemzőek a bőrtünetek is, kihullik a szőr, elvékonyodik a bőr és hámlik, esetleg még kemény, meszes gócok is létrejöhetnek rajta.
Mi játszódik le a betegben?
A mellékvese állítja elő a vérben található kortizolt, ami stresszes helyzetekben szükséges, hiszen hatására a vérben glükóz szabadul fel, ami az izmoknak segít a mozgásban, vagyis a menekülési helyzetben. Ezután azonban a kortizol szintjének normalizálódnia kell.
Cushing-kór esetében a mellékvese túlzott kortizoltermelése következtében a kortizol szintje a vérben megnő és folyamatosan abnormális szinten van, ami károsítja az anyagcserét és a szervek működését.
Miért alakul ki ez a probléma?
A mellékvesét az agyalapi mirigy szabályozza, innen érkezik az utasítás a kortizoltermelésre. Ha az agyalapi mirigyen daganat található, akkor ez a jelzés folyamatossá válhat, de maga a mellékvese is lehet daganatos. A szervi okokon kívül bizonyos gyógyszerek is okozhatnak magas kortizolszintet, ez utóbbi esetben a probléma könnyebben orvosolható.
A diagnózis felállítása
Az orvos több vizsgálatot fog elvégezni a kutyán, vért vesz, teszteket készít és ultrahanggal is megnézi. Ha az összes paraméter Cushing-kórra utal, akkor felállítja a diagnózist.
A kezelés lehetőségei
Daganatos betegség esetén az agyalapi mirigy vagy mellékvese operációja nehezen kivitelezhető, ezért főleg gyógyszeres kezeléssel és sugárterápiával lehet próbálkozni, emellett pedig folyamatosan csökkenteni kell a kortizolszintet.
A gyógyszerek mellett érdemes átállni az otthon főzött ételekre, valamint étrend-kiegészítőket adni neki. A kurkuma, a bogáncs, a bojtorján, a gyógynövénykeverékek, a probiotikumok vagy a lazacolaj enyhítheti a tüneteket és az állat megfelelő állapota megőrizhető.
Ha szokatlan tüneteket észlelsz kedvencednél, akkor mindenképpen kezdd el a kivizsgálását, hiszen a biztos diagnózis ismeretében a kutya állapota javítható!
Kép forrása: Pixabay.com
Hirdetés (X)