A fogbeültetés ma a legmodernebb fogpótló eljárásnak számít. A fogimplantátumok nagyon esztétikusak, természetesek és kényelmesek, ráadásul akár egy életen át biztosíthatják a tökéletes rágás élményt. Mégis sokan idegenkednek a fogászati beavatkozástól, mert fájdalmasnak gondolják vagy félnek a kilökődéstől.
Cikkünkben most adunk néhány hasznos információt, hogy kiknek lehet jó megoldás az implantátum és hogyan történik a beültetés. Elmondjuk továbbá, hogy mire érdemes odafigyelni a beavatkozást követően, hogy hosszú évtizedekig gondtalanul élvezhessük az fogimplantátumok minden előnyét.
Mi az a fogimplantátum és hogyan ültetik be?
A fogimplantátumok csavar formájú mű foggyökerek, melyeket egy szájsebészeti műtét során helyeznek be a hiányzó fogak helyére. A fogbeültetés népszerűségének egyik oka, hogy a pótláshoz nincs szükség a szomszédos ép fogak lecsiszolására. Emellett óriási előnye, hogy alkalmas akár egy fog, akár kiterjedttebb foghiány megszüntetésére is.
A mai fogászati implantátumok szövetbarát titánból készülnek, amelyeket az emberi szervezet tökéletesen képes befogadni, ezért nem kell kilökődéstől tartani.
A beültetés során a szakorvos a szájban elemeli a nyálkahártyát a csontról, furatokat készít, majd behelyezi az implantátumokat. Ezután visszafekteti a nyálkahártyát és finom, mikrosebészeti varratokkal zárja a sebet.
Bár sokan úgy gondolják, hogy ez egy rendkívül fájdalmas beavatkozás, valójában helyi érzéstelenítésben történik, így cseppet sem kellemetlenebb, mint más fogászati kezelések. A beültetést egy 2-3 hónapos csontosodási időszak követi, ezután készülhet csak el a végleges fogpótlás, a korona vagy híd.
Ugyanakkor ideiglenes fogpótlás – megfelelő stabilitás esetén – már a fogimplantátum behelyezését követően is alkalmazható.
Ki kaphat fogimplantátumot?
Szerencsére a fogbeültetés sokak számára ideális fogpótló megoldás. Fontos azonban, hogy a hiányzó fogak területén a páciens rendelkezzen megfelelő mennyiségű és minőségű csontállománnyal. Emellett elengedhetetlen a megfelelő szájhigiéné és a fogágybetegség kikezelése, hiszen a beültetés előfeltétele a gyulladásmentes szövetállomány.
Azok számára is van azonban megoldás, akiknek csökkent a csontállománya, hiszen lehetőség van modern, helyi érzéstelenítésben végzett csontpótló kezelés végzésére.
Milyen esetekben nem megoldás a fogbeültetés?
Vannak sajnos olyan tényezők, amelyek megléte esetén ellenjavalt az implantáció, vagy magasabb a sikertelenség kockázata. Ilyen például a nem kezelt cukorbetegség, a véralvadási zavarok vagy a dohányzás.
De bizonyos gyógyszerek és kezelések is ide tartoznak, például a szteroidok, biszfoszfonát típusú, gyógyszerek vagy daganatellenes szerek alkalmazása, továbbá a korábbi sugárterápia. Ezt minden esetben a szakorvos határozza meg a röntgen- vagy CT-felvétel, valamint a személyes vizsgálat alapján.
Mire érdemes figyelni fogbeültetést követően?
A gyors regeneráció és sikeres gyógyulás érdekében elengedhetetlen a megfelelő szájhigiéné fenntartása. Az implantátumok biztonságosak és szövetbarátak, de a dohányzás jelentősen növelheti a kilökődés kockázatát.
A műtét utáni fájdalom és duzzanat könnyen kezelhető fájdalomcsillapítóval és antibiotikummal. Tilos a dohányzás és nem ajánlott az alkoholfogyasztás a gyógyulási időszakban.
FONTOS TUDNI: Minőségi implantátumok esetében a behelyezés utáni 5 évben az implantátumok 97-98%-a a helyén marad. A fennmaradó 2-3% elvesztését általában a rossz szájhigiéné, a kezeletlen fogágybetegség, vagy a dohányzás okozza.
Amennyiben tehát pontosan követjük a műtét utáni utasításokat és figyelünk a helyes fogápolásra, akkor nagyon kicsi az esélye, hogy az implantátum körüli csont-, vagy lágyszövet súlyosan károsodjon és elveszítsük a beépített fogat.
Modern, csúcsminőségű fogimplantátum beültetések a Dentpointnál!
A Dentpoint Implantológiai és Parodontológiai Centrumban kimagasló szakmai felkészültségű orvosok kizárólag prémium kategóriás implantátum típusokat alkalmaznak. Ennek megfelelően a behelyezett fogimplantátumokra 5 év orvosi garanciát és gyártói örök garanciát biztosítsanak.
Képek forrása: Dentpoint.hu
Hirdetés (X)