Támogatott tartalom

Milyen lehetőségek vannak külső aranyér kezelésére?

aranyér

Az aranyeresség sokakat érint, azt viszont kevesen tudják, hogy a betegségnek két fajtája van: belső és külső aranyér. Cikkünkben azt mutatjuk be, mi a teendő az utóbbi esetben. Fontos azonban leszögezni, hogy a legjobb megoldás itt is a megelőzés.

Hasznos tanácsok a megelőzéshez

Az aranyeresseg.hu-n az aranyér otthoni kezelése kapcsán olvashatunk hasznos információkat. Itt is leírják, hogy az életmódunk mennyire befolyásolja azt, megjelennek-e a tünetek vagy sem.

Mivel az aranyerességnek több kiváltó oka is lehet, célszerű megfogadni a tanácsokat, és eszerint cselekedni.

Az egyik legfontosabb dolog, hogy figyeljünk oda az étkezésünkre: rostokban gazdag élelmiszereket fogyasszunk, kerüljük a zsíros, nehéz, csípős ételeket. Rendszeresen igyunk vizet, napi minimum 2 litert.

Lényeges a rendszeres mozgás is, ha lehet, sportoljunk, de legalább sétáljunk mindennap egy fél órát. Nem szabad megerőltetni magunkat – főleg, ha már megjelentek a tünetek –, a nagy erőkifejtést igénylő gyakorlatokat, mint például a súlyemelés, mellőzzük.

Érdemes a stresszt is csökkenteni az életünkben, relaxálni, meditálni. Arra is figyelmet kell fordítani, hogyan székelünk, mennyi időt töltünk a vécén ülve. Ezek mind-mind befolyásolhatják a tünetek megjelenését.

Ha már megjelent az aranyér

A külső aranyér igen fájdalmas tud lenni. Ilyenkor arról van szó, hogy abban az érben, mely a végbélnyílás szélén, a testen kívül helyezkedik el, vérrög képződik. Mivel ez a terület bőrrel borított, a bőr feszülni kezd, ez pedig nagyon irritáló tud lenni.

Sokan éppen ezért ingerlékenyebbek is, nehezükre esik az ülés, és a gondolataik is csak az aranyeresség körül járnak, nem tudnak másra koncentrálni.

A Dr. Bánfalvi Aranyér Központ orvosai ilyen esetben akár azonnali műtétet is javasolhatnak. Ha úgy érezzük, ez a legjobb megoldás, keressük fel a budapesti vagy a székesfehérvári rendelőjüket, és kérjük a segítségüket.

Ha azonban türelmesebbek vagyunk, akkor várhatunk is addig, míg a vérrög magától felszívódik. Ilyenkor jellemzően kisebb csomót kell majd kimetszeni, a gyógyulás is gyorsabb lesz.

Amikor muszáj cselekedni

Előfordul olyan eset is, hogy ülőfürdőt kell alkalmazni. Ha bőrelhalás történt, és a felület váladékozni kezd, akkor nincs más megoldás. Sebhintőporral azonban nem szabad kezelni a területet.

Ha a vérrög befertőződött, akkor rendszeres sebkezelésre lesz szükség, amely szintén macerás: a fertőtlenítő öblítést követően ülőfürdő a javasolt. Szakszerű tanácsot csak proktológus tud adni, ezért mindenképpen forduljunk orvoshoz.

A jegelés is segíthet a tünetek enyhítésében, azonban jó tudni, hogy az aranyér kiújulhat, érdemesebb tehát a fájdalommentes műtétet választani. Külső aranyér esetében hatékony az ambuláns, helyi érzéstelenítéssel végzett műtét is.

A kivizsgálás és az utókezelés is fontos, ne kezdjük el önmagunkat gyógyítani, a tapasztalt proktológusok modern eljárási módokkal már tudnak hathatósan segíteni a problémán.

Kép forrása: Pixabay.com

Hirdetés (X)

Még több cikk a rovatból: