A gerincproblémák először a húszas éveink végén jelentkezhetnek. A fájdalom oka sokrétű, lehet az sérülés, rossz testtartás, a végeredmény ugyanaz: megnehezíti az életünket. Ahhoz, hogy megelőzhessük a fájdalom kialakulását, fontos a gerinc rendszeres erősítése, amit több módon is elérhetünk.
A legfontosabb a nyújtás, a torna, a sport, a mozgás, de már az is sokat segíthet, ha megpróbálunk helyesen járni vagy ülni.
Hogyan üljünk jól?
Hányszor hallottunk gyerekkorunkban a szüleinktől, nagyszüleinktől, tanárunktól, hogy üljünk egyenesen? A legtöbben azonban nem hallgatnak rájuk, ennek eredménye pedig, hogy idővel megjelennek a gerincpanaszok.
A fájdalom állandó kísérőnk lehet, nem véletlen, hogy van, aki napi szinten küzd vele. Innen már csak egy lépés van, a becsípődés, a húzódás és egyéb más sérülés, aminek hatására hetekig ágyhoz leszünk kötve.
Ha megtanulunk helyesen ülni és állni, akkor már sokat teszünk azért, hogy mindez ne történjen meg, esetleg enyhítsük a fájdalmakat. Amíg állunk, tartsunk meg egy enyhe terpeszt, húzzuk be a farokcsontot, miközben a szeméremcsontot előre toljuk. Ha mindent jól csinálunk, akkor érezzük a bemélyedést a hát alsó részén.
Ha nem számítjuk az az időt, hogy mikor alszunk, akkor a nap nagy részét a széken töltjük. Amikor leülünk, toljuk magunkat a szék hátoljára, a fenekünk érintse meg a szék hátlapját.
A lábunk 90 fokos szöget zárjon be és hagyjunk egy kis helyet a térdhajlat és a szék között. A hát mindig egyenes legyen, míg a nyak neutrális pozíciót vegyen fel.
Milyen mozgásformával segíthetünk magunkon?
Két kiváló megoldás létezik erre. Az egyik a jóga, a másik a pilates. Az edzés amennyit segíthet, annyit árthat is, legalábbis, ha nem szabályosan végezzük a feladatokat. A pilates tréner elérhetősége lehetőséget ad arra, hogy szakmai segítséget kapjunk és véletlenül se okozzunk magunknak sérülést.
A helyes kivitelezéssel megelőzhetjük a problémákat, erősítjük a gerincet körülvevő izmokat. Mielőtt azonban belevágnánk, minden alkalommal melegítsünk be. Végezzünk olyan nyújtási gyakorlatokat, amelyek a hát izmaira fektetik a hangsúlyt. Ilyen a macskapóz, a fordított híd, vagy éppen a hegytartás.
A reggeli nyújtás rendkívül hasznos, főleg akkor, ha éjszakánként nem a megfelelő pózban alszunk. A pilates szinte minden testrészt kellően átmozgat, így akár reggel is rávetődhetünk a matracra. Ez a mozgásforma segíthet enyhíteni a gerinc feszültségét, valamint segíthet megtanulni azt, hogyan kell helyesen járni vagy ülni.
A pilates, valamint a könnyű súlyokkal és egyéb eszközökkel végzett edzés pedig a hátat is erősítheti. Az egészségünk érdekében mozogjunk hetente legalább 3-4 alkalommal 1-1 órát, amely jelentősen javíthatja az ülésből fakadó fájdalmakat.
Kép forrása: Pexels.com
Hirdetés (X)