Élet-Stílus

Hogyan készülj fel az MR-vizsgálatra?

Újbuda Medical Center

Az MR-vizsgálatok olyan széles körben alkalmazott eszközök a modern orvostudományban, amelyek segítségével a kezelőorvos pontos diagnózist tud felállítani, illetve hatékony kezelési tervet tud kidolgozni. Mikor van szükség MRI-re, hogyan zajlik a vizsgálat, és mire készülj?

Mire jó az MRI?

A mágneses rezonanciás képalkotás (Magnetic Resonance Imaging – MRI) egy olyan eljárás, amely mágneses mezők és rádióhullámok segítségével keresztmetszeti képeket készít a testről.

A lágyszövetek, például az agy és a belső szervek jól láthatóvá válnak a segítségével, így lehetővé teszi a belső anatómia részletes megtekintését, valamint a normális és kóros szövetek megkülönböztetését.

MR-vizsgálat akkor szükséges, ha a röntgen- vagy ultrahangos eljárások nem nyújtanak egyértelmű információt, vagy ha dinamikus folyamatokat, például az agyban zajló anyagcsere-folyamatokat kell elemezni.

Az eljárás egyik legnagyobb előnye, hogy nem teszi ki a pácienst ionizáló sugárzásnak, így biztonságos módszernek számít a betegségek diagnosztizálásában és kezelésében.

Mit lehet megvizsgálni a készülékkel?

MRI segítségével az egész testet meg lehet vizsgálni (teljes test MR), de lehetőség van a test egyes részeinek vagy szerveinek vizsgálatára is, mint például

  • mozgásszervrendszer (csípő MR, háti vagy nyaki gerinc MR);
  • fej (koponya MR);
  • ízületek (térd MR, váll MR, csukló MR);
  • prosztata MR;
  • hasi MR;
  • emlő MR.

Mire számíthatsz az MRI során?

Az MR-vizsgálat nagyjából így fog lezajlani:

  • A vizsgálat ideje azon múlik, hogy melyik területről készül felvétel. Átlagosan 25-30 perccel érdemes számolni, de ez hosszabb is lehet, ha több régió vizsgálatára is sor kerül.
  • Kontrasztanyagos vizsgálat előtt 4 órával már nem szabad enni, bizonyos esetekben, a bélrendszer vagy a végbél vizsgálata előtt pedig béltisztításra is szükség lehet, amiről előzetesen tájékoztatást kapsz.
  • Érkezéskor egy öltözőhelységben tudsz lepakolni, ahol el kell távolítanod minden fémtárgyat a testedről, mivel ezek felmelegedhetnek és égési sérüléseket okozhatnak. Ezenkívül a fém ronthatja az MRI-felvételek minőségét is.
  • Le kell venned a szemüvegedet, az órádat, az ékszereidet, a piercingjeidet, kint kell hagynod a mobiltelefonodat, a bankkártyádat, illetve a cipzárral, merevítővel ellátott ruhadarabokat is.
  • Tájékoztatnod kell továbbá az egészségügyi személyzetet, ha réz fogamzásgátló spirálod van, illetve az esetlegesen beépített csavarokról, sztentekről, fogászati impantátumokról, pacemakerről, belsőfül-implantátumról, ízületi protézisről.
  • A vizsgálat közben fülvédőt kapsz, mivel az MR-készülék nagyon hangos működés közben. Egy asztalra kell feküdnöd, majd ezt követően egy alagút formájú eszközbe kerülsz, amelyben végig tudsz kommunikálni a vizsgálatot végző szakemberekkel. Ha klausztrófiában szenvedsz, érdemes a kezelőorvosoddal előzetesen egyeztetni, de ha szükséges, egy hozzátartozód is veled tarthat a megnyugtatásodra.
  • Ne tedd keresztbe a karodat vagy a lábadat, és igyekezz mozdulatlanul feküdni az egész MR-vizsgálat alatt, különben a képek elmosódnak.
Újbuda labor
Kép forrása: Freepik.com

Labor- és szűrővizsgálatok az Újbuda Medical Centernél

Szeretnéd ha gyorsan, de szakszerűen végeznék el az összes szükséges szűrővizsgálatodat? Esedékes az idei laborvizsgálat, hogy meggyőződj róla, minden rendben van az egészségeddel? Kérj időpontot az Újbuda Medical Center magánklinika vizsgálataira online vagy telefonon kényelmesen és egyszerűen!

Egészségügyi központunkban egyéb széleskörű diagnosztikai és terápiás szolgáltatásokat is igénybe vehetsz csekély várakozási idővel, kiemelkedő minőségben, udvarias, páciensközpontú hozzáállás mellett a legprofibb szakemberek közreműködésével.

Képek forrása: Freepik.com

Hirdetés (X)

Még több cikk a rovatból: