A mennyezet szigetelése számos előnnyel jár, ugyanis nemcsak a fűtési költségeket csökkenti, hanem javítja a beltéri komfortot, a hangszigetelést és a tűzbiztonságot is. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogy miért fontos a mennyezet szigetelése, valamint, hogy milyen anyagok és módszerek közül érdemes választani.
Miért érdemes szigetelni a mennyezetet?
A hőszigetelés nélküli mennyezeten keresztül, jelentős mennyiségű hő távozik feleslegesen, így növelve a fűtési költségeinket, továbbá, az alsó szinten keletkező zaj is akadálytalanul terjed, ami nagyon zavaró lehet.
A mennyezet szigetelése hozzájárul ahhoz, hogy a hidegebb őszi és téli hónapokban kevesebbet kelljen fűtenünk, ami egyrészt számottevő megtakarítást eredményezhet, másrészt pedig segít csökkenteni az ökológiai lábnyomunkat is.
A mennyezet szigetelés elősegíti a kellemes beltéri környezet kialakítását a fűtetlen terek fölötti helyiségekben, és biztosítja az épület hő- és akusztikai komfortját is. Amennyiben a szigetelés jó minőségű, éghetetlen szigetelő anyag használatával történik, az épület tűzbiztonsága is javulni fog.
Milyen anyagok és módszerek közül választhatunk?
A mennyezet szigetelésére többféle anyag és módszer létezik, amelyek közül az épület jellemzői és az igények alapján kell kiválasztani a legmegfelelőbbet.
Általánosságban elmondható, hogy két lehetőség van: az egyik a tetőtér szigetelése, a másik pedig a belső oldali hő és hangszigetelés. A tetőtér szigetelése akkor javasolt, ha van padlás vagy tetőtér beépítés, és ezt használni is szeretnénk. Ilyenkor a tetőfedést vagy a padlástéri födémet kell szigetelni.
A leggyakrabban használt anyagok ilyen esetben az ásványgyapot (kőzetgyapot vagy üveggyapot) lemezek vagy paplanok, illetve az úgynevezett fújható (ömlesztett) anyagok, mint például a cellulóz vagy az üveggyapot. Előnyük, hogy hézagmentesen töltik ki a réseket, nem roskadnak le, valamint jó hang- és tűzállósággal rendelkeznek.
A belső oldali hő- és hangszigetelés akkor jelent jó megoldást, ha külső oldali szigetelésre nincs mód. Ebben az esetben a mennyezet alá párazáró fóliát, valamint egy fém függesztő rendszert rögzítenek, és ebbe helyezik az ásványgyapot lemezeket vagy paplanokat.
A belső oldali szigetelés hátránya, hogy térvesztéssel jár, és fennáll a páralecsapódás veszélye a szigetelés alatt.
Saját kezűleg vagy szakemberrel?
A mennyezet szigetelése nem annyira bonyolult feladat, de néhány alapvető szabályt be kell tartani a megfelelő eredmény érdekében. Ha magunk szeretnénk elvégezni, érdemes alaposan tájékozódni az elérhető anyagokról és a módszerekről, illetve kikérni egy szakértő véleményét.
Ha pedig inkább egy profi csapatra bíznánk a munkát, akkor válasszunk olyan céget, amely rendelkezik megfelelő tapasztalattal és referenciákkal ezen a területen.
Bízunk benne, hogy hasznosnak találtad a cikkünket. Ha tetszett, oszd meg ismerőseiddel is!
Kép forrása: Pexels.com
Hirdetés (X)