A kissé kopott vagy unalmas falakat több módszerrel is feldobhatjuk, vannak, akik a tapétára esküsznek, mások inkább a festés mellett teszik le a voksukat. Ennek sokszor anyagi okai vannak, mivel a festés jóval olcsóbb, ráadásul kis ügyességgel saját kezűleg is elvégezhető.
A döntés természetesen attól is függ, milyennek képzeljük el a szoba hangulatát. Ha különleges mintákra, textúrákra vágyunk, akkor a tapéta jobb megoldást jelent, azonban ha szeretjük a nyugodt, sima falfelület látványát, akkor a festéssel is jelentős változást érhetünk el, ha megfelelő színt választunk.
Ha eldöntöttük, hogy tapétázni, vagy festeni szeretnénk, a következő kérdés, hogy szakemberre bízzuk-e a kivitelezést, vagy inkább magunk fogjunk hozzá. A festés szerencsére nem tartozik a legnehezebb munkák közzé és speciális eszközöket sem igényel, így akár egyedül is belevághatunk.
Cikkünk további részében részletesen bemutatjuk a festés menetét, összefoglaljuk, mire kell figyelni a munka során valamint, hogy milyen eszközökre lesz szükség a festés elvégzéséhez.
Tervezzük meg a festést!
Bármilyen felújításról van szó, az első lépés mindig a tervezés, nincs ez másként a festés esetében sem. Mielőtt rohannánk festéket vásárolni, először alaposan mérjük fel a falak állapotát, vizsgáljunk meg, hány réteg festék van már a falon.
Egy fal kb. 4-5 festést bír el, utána célszerű lekaparni az előző festékrétegeket, tehát ezt a műveletet is fel kell vennünk a teendők listájára. A festés lekaparása hosszadalmas munka, ugyanakkor nagyon hatékony is, mivel így a vastag festékrétegeket is el tudjuk távolítani a falról.
A szobafestés megkezdése előtt a fal hibáit is ki kell javítanunk, a gletteléshez szükség van plusz eszközökre és természetesen nem kevés időre is, ne feledkezzünk el erről a tervezés során.
A festékszükséglet kiszámításához a falak méretét kell ismernünk, a tervezés során írjuk össze a falak pontos méreteit, az elvégzendő munkafolyamatokat, és az ezekhez szükséges anyag és eszközigényt.
A dekorációs elemekről, rozettákról és díszlécekről se feledkezzünk el. Ha a tervezés során alaposak vagyunk, azzal megkönnyítjük a dolgunkat a munkavégzés során, hiszen minden eszköz kéznél lesz és egyetlen lépést sem fogunk kihagyni.
Milyen költségekkel kell számolnunk?
A fal előkészítéséhez és a gletteléshez szükséges anyagok és eszközök árával mindenképp kalkuláljunk. A glettanyag mennyiségét előre nem lehet pontosan meghatározni, mivel a fal állapotától, a javítás nagyságától függ.
Lehet, hogy az egész falat be kell glettelni ahhoz, hogy sima felületet kapjunk, szerencsésebb esetben elegendő itt-ott egy kis javítás. Érdemes nagyobb költséggel számolni, a glettanyagot pedig akkor megvásárolni, amikor már látjuk mennyire lesz szükségünk.
A festék mennyisége jóval könnyebben kiszámolható, általában két réteg nem szokott tökéletes fedést adni, így érdemes inkább három réteggel számolni. A festékek csomagolásán a gyártók minden esetben feltüntetik, hogy az adott kiszerelés hány négyzetméterre elég, valamint jelzik a javasolt rétegszámot is.
Általánosságban elmondható, hogy 1 kg festék kb. 6 négyzetméter falfelület festésére elegendő. Mielőtt festéket vásárlunk, nézzük át alaposan az elérhető termékek választékát, akár a vegyi- és építőanyag-gyártó cégek egyedi kínálatát is áttanulmányozhatjuk.
Milyen szerszámokra van szükség a festéshez?
Ahhoz, hogy igényes munkát tudjunk végezni, be kell szerezni a megfelelő szerszámokat is. A fal előkészítéséhez, ha le kell kaparni az előző festékrétegeket és/vagy glettelni kell, a következőkre lesz szükségünk:
- közepes és széles acélspatulyák
- nyeles kefe
- glettsimító-lap
- kézi csiszolópapír felfogó
A festéshez ecsetre és festőhengerre van szükség, továbbá lehúzórácsra és egy hosszú, teleszkópos nyélre. Érdemes néhány vödröt is beszerezni, amiben ki lehet mosni a festékes ecseteket. Nagy belmagasságú helyiségek festése esetén, szerezzünk be egy magas létrát is.
Így készüljünk fel a festésre!
Ahhoz, hogy ne kelljen festés után hosszan takarítani, érdemes alaposan felkészülni a festésre. Az előkészületek során a bútorokat húzzuk a szoba közepére és takarjuk le fóliával, így védve őket a portól és a lecsepegő festéktől.
A padlóra érdemes vastagabb fóliát teríteni és ragasztószalaggal rögzíteni, így a létra lába nem fogja kiszakítani. A kapcsolókat, az éleket, valamint az ajtó és ablakkereketek maszkoló szalaggal takarjuk.
Amennyiben megoldható, a szobában csak a nagyobb bútorok maradjanak, amit lehet, vigyünk ki. Természetesen nem muszáj teljesen kiüríteni a helyiséget, csak amennyire feltétlen szükséges, így a visszapakolás könnyebben megy majd.
A bútorok lábait csavarjuk textíliába, hogy könnyebben tudjuk mozgatni őket. A konnektorokba célszerű a festés idejére vakdugót tenni és maszkoló szalaggal körberagasztani, az ablak és ajtókeretekhez hasonlóan.
A fal előkészítése a festéshez
Az első lépés, hogy a falat mosószeres vízzel alaposan lemossuk, ez egyrészt feloldja a zsíros, olajos szennyeződéseket, másrészt fellazítja a málló festékrétegeket, melyet így könnyebb eltávolítani.
Ha nagy felületen hólyagosodik a fal, vagy könnyen leválik a festék a mosás hatására, akkor kaparjuk le inkább a festéket az egész felületen. Négy-öt réteg festék viszonylag könnyen lejön a falról, ha nehezebben boldogulunk, használjunk hőlégfúvó pisztolyt.
Ezt követi a falhibák javítása, a nagyobb repedéseket előkevert habarccsal, vagy nagy vastagságban kikeményedő speciális glettanyaggal tudjuk eltüntetni, a vékonyabb repedések javításához elegendő a hagyományos glettanyag.
Ha a glett megszáradt, utána következik a csiszolás, ez nagyon macerás és poros munka, de szükség van rá, hogy sima felületet kapjunk. A csiszolást végezhetjük csiszológéppel, azonban ha csak kisebb felületről van szó, akkor elegendő a kézi csiszolópapír is.
Dekorálás, strukturálás festés előtt
Ha nem szeretnénk sima, egyenletes felületet, akkor strukturált felületet is létrehozhatunk, amit aztán lefesthetünk. Az egyik legegyszerűbb megoldás, ha a festés előtt valamilyen fedőréteg kerül a falra.
Ehhez használhatunk rostos festéket, melyet általában két rétegben kell felvinni a falra a festés előtt. Kipróbálhatunk más módszereket is, egy szivacs segítségével egyedi textúrákat hozhatunk létre, de akár a glettelés segítségével is kialakíthatunk rusztikus falfelületeket.
A festés megkezdése előtt díszléceket és kazettákat is felhelyezhetünk, ezekkel egyedivé tehetjük a helyiséget. A díszítő elemek kínálata rendkívül gazdag, ráadásul nem muszáj őket csak a mennyezeten használnunk.
Ha kiválasztottuk a megfelelő dekorációs elemeket, akkor a fal előkészítése után, de még a fal lefestése előtt kerüljenek fel a helyükre.
Milyen festéket válasszunk a falfestéshez?
A falfestéshez diszperziós falfestéket érdemes választani, az üzletek kínálatában megtalálhatók a mészfestékek is, de a vizes diszperziós festékek gyakoribbak. A termékpaletta meglehetősen széles, bármilyen színt megálmodhatunk a falra.
A gyártók termékei között nagyon szép színárnyalatokat találunk, de természetesen egyéb színeket is kikevertethetünk. Ez jobb megoldás, mintha színező pasztával magunk kevernénk ki a kívánt árnyalatot, mivel nem biztos, hogy sikerül még egyszer pontosan ugyanolyanra színezni a festéket.
A festékboltokban számítógép segítségével vezérlik a szín kikeverését, így színkód alapján bármikor elkészítik az adott színű festéket a kívánt mennyiségben. A gyárilag színezett festékek esetében még egyszerűbb helyzet, hiszen csak le kell venni ugyanazt a márkájú és színű festéket a polcról és már folytathatjuk is a munkát, ha véletlenül elszámoltuk volna magunkat a festékvásárlás előtt.
A festőeszközök helyes használata
Talán feleslegesnek tűnik ezzel a témával külön bekezdésben foglalkozni, hiszen az ecset és a henger használata nem tűnik nehéznek, azonban ahhoz, hogy tényleg igazán szép legyen az eredmény, érdemes megismerkedni festés apró trükkjeivel is.
Szobafestéshez a különféle méretű és anyagú festőhengerek használhatók a legjobban, mivel könnyen kezelhetők és egyszerre nagyobb felületen képesek eloszlatni a festéket. Használatuk során figyeljünk rá, hogy ne görgessük őket túl gyorsan, mert ebben az esetben a festék fröcsögni fog. A hengerrel először mindig függőlegesen dolgozzunk, majd ferdén.
A másik, szintén hatékony festőszerszám a lapos festőpárna, ami tulajdonképpen egy lapos teddy-hengernek is tekinthető. Ezt is többféle alakban és méretben szerezhetjük be. A festékadagolást a görgős festékező tartályokba öntött festék biztosítja. Mennyezet festésére nem olyan kényelmes eszköz, azonban a falakon érdemes használni, mivel nagyon szép rétegeket fest.
Falfestési tippek, trükkök
A festést mindig a mennyezeten kezdjük, ha ezzel végeztünk, következhetnek az oldalfalak. Először egy széles ecset segítségével fessük be a sarkokat, az éleket és a padlószegély feletti sávot is, ezután nekiláthatunk a falak festésének. Figyeljünk rá, hogy egymást követő sávokban fessünk.
Ha a falakon van valamilyen díszítőelem, például kazetta vagy díszléc, akkor először fessük le ezeket ecsettel. A festéket a munka folyamán célszerű többször megkeverni, hogy a sűrűsége mindig ugyanolyan legyen.
Ha több szín kerül a falra, akkor a különböző színekhez mindig más-más ecsetet és hengert használjunk. Amikor végeztünk a munkával, egy nagy tálban mossuk ki az ecseteket és a hengereket, így később is használhatjuk majd őket.
A festés utáni takarításról
Ha a festés előtt megfelelően előkészítettük a területet, akkor a fóliák és a maszkoló szalagok eltávolítása után, nem kell hosszan takarítanunk. Egy kisebb takarítás után, már mehetnek is vissza a bútorok a helyükre.
Ha minden elővigyázatosság ellenére festékcseppeket veszünk észre a padlón, akkor távolítsuk el azokat, mielőtt megszáradnának. Abban az esetben sem kell megijednünk, ha már odaszáradtak a cseppek, mivel egy vizes szivacs segítségével könnyedén eltüntethetjük őket.
Bízunk benne, hogy tanácsaink hasznosak lesznek a szobafestés elvégzéséhez. Ha a korábban bemutatott dolgokra odafigyelünk és elég időt szánunk az alapos munkára, akkor garantáltan szép lesz a végeredmény. Jó munkát kívánunk!
Képek forrása: Pexels.com